Krakówka ponownie na Euroweek’u

Wyjątkowy projekt w Miedzygórzu

Euroweek to wspaniały projekt w którym to specjalnie wybrani i przeszkoleni wolontariusze z całego świata, uczą młodzieży wielu cennych w dzisiejszym świecie umiejętności takich jak praca w zespole, skuteczna komunikacja z innymi, umiejętności w dowodzeniu grupą oraz inne ważne cechy, które powinien w jakimś stopniu posiadać człowiek by radzić sobie na aktualnym, światowym rynku pracy. Program ten funkcjonuje od 20 lat i za każdym razem wszyscy uczestnicy opuszczali ośrodek z żalem, że muszą pożegnać się z tak wspaniałą grupą ludzi.
W kolejnym programie Euroweek, który trwał między 8.12. – 12.12.2018r. wzięły dział ZSP 6 z Piotrkowa oraz inne szkoły z różnych miast z całej Polski, które zgłosiły się do programu.
Cały program odbywał się w bardzo przyjaznej i towarzyskiej atmosferze. Każdy z wolontariuszy  zachęcał do aktywnego udziału w zajęciach. By rozpocząć w dobry sposób całe spotkanie, każdy z przypisanych do szkół wolontariuszy przedstawiał siebie oraz swoją kulturę. Opowiadali oni o swoich słynnych miejscach, znanej z ich stron żywności, tańcach, strojach ludowych i wielu innych. Przygotowane były prezentacje, zabawy oraz serie pytań. Byli oni szczerzy w rozmowie, odpowiadali na każde zadawane im pytanie i byli zawsze skłonni do pomocy.

Inne z zajęć skupiały się już na umiejętnościach radzenia sobie w grupach. Tu również były organizowane zadania, które w wesołej atmosferze nauczały uczestników i głównie wymagały one dobierania się w grupy, które dopiero wtedy miały okazję lepiej się zapoznać. Na tle tych zajęć budowane były nowe znajomości oraz przyjaźnie między uczestnikami oraz samymi wolontariuszami. Sami wolontariusze byli chętni eksplorować zainteresowania uczestników organizując imprezy na koniec dnia. Nauczali oni swoich tańców oraz prezentowane były przedstawienia w różnej formie na podium całego ośrodka.
Niektórzy docierali nawet do serca swoich podopiecznych wykonując motywujące mowy, zmieniając ich pogląd na świat oraz ucząc bardzo ważnych lekcji życiowych takie jak tolerancja oraz radzenie sobie z problemami.
Podsumowując, cały projekt jest niezapomnianym doświadczeniem. Poza wyniesionymi walorami w komunikacji w języku angielskim, można było nawiązać przyjaźnie. Samemu uczestnicząc w tym projekcie, z wracałem z wielu zajęć z uśmiechem oraz z brakiem słów. Wolontariusze przez cały okres projektu byli rozmowni w trakcie oraz poza zajęciami. Niektórzy nawet i poza samym projektem Euroweek. Jest to świetna okazja na doświadczenie czegoś nowego. Wspaniała atmosfera, uśmiechnięci i ciekawi ludzie, różnorodność kulturowa, nie ma niczego lepszego!
Bartłomiej Pędziwiatr, uczeń klasy 4g z ZSP 6 (Krakówka)