projektowanie ubioru

07-03-2022
 PROJEKTOWANIE UBIORU jest jedną ze specjalizacji w Liceum Sztuk Plastycznych.
Projektowanie ubioru, to materializowanie artystycznej wizji projektanta.
Ubiór z założenia jest formą użytkową lecz łączy w sobie dziedziny sztuki takie jak rzeźba czy malarstwo.   Proces twórczy zaczyna się od pomysłu, który ewoluuje w swobodnych szkicach, aby przybrać formę rysunku żurnalowego.
Obok projektów ubiorów, tworzone są całościowe stylizacje, które dopełniają projekty butów, toreb, nakryć głowy czy biżuterii. Aby mogły one zaistnieć jako forma użytkowa, wartości plastyczne muszą zostać wzbogacone o specjalistyczną wiedzę związaną z procesem powstawania ubioru. I tak, na zajęciach uczniowie poznają zagadnienia z materiałoznawstwa - aby wybrać odpowiednią tkaninę, z konstrukcji kroju – dzięki której płaska materia stanie się bryłą. Poznają również technologie i techniki szycia odzieży, aby zaprojektowany ubiór nabrał realnych kształtów a także różne techniki zdobnicze które nadadzą mu końcowe szlify. Młodzi projektanci zdobywają również umiejętności z zakresu prezentacji swoich prac, zarówno tych w formie plansz, jak i wykonanych modeli prezentowanych w kolekcjach na pokazach mody, czy też na sesjach fotograficznych.
Dzięki wiedzy i kompetencjom zdobytym na zajęciach, uczniowie są przygotowani do pracy projektanta w przemyśle odzieżowym, a także stylisty tworzącego oryginalne stylizacje dla magazynów i portali modowych. Mogą również pracować z indywidualnym klientem tworząc jego nowy image.